BLOG

Ribon Nedir? Ne İşe Yarar?

Ribon Nedir Ne İşe Yarar?

Ribon; barkod yazıcılarda kullanılan, baskı alınacak olan etikete termal transfer (ısı transferi) yöntemi ile baskı alınmasını sağlayan, masuralara sarılmış, rulo halinde şeritlerdir.

Barkod yazıcıların özelliğinden dolayı sadece tek renk üretilen ve etikete sadece mevcut rengini baskı olarak uygulayan bu ribonlar genellikle siyah renktir. Özel alanlarda kullanılmak üzere renkli ribon üretimimiz de mevcuttur.

Ribon Çeşitleri

Ribon çeşitleri; wax, wax-resin, resin, hot-foil ve özel tekstil ribonları olarak 5 alt kategoriye ayrılır. Bunlara ek olarak renkli ribon ve siyah ribon olarak da iki ana kategoriye ayırabiliriz.

  • Wax ribon : Kağıt bazlı etiketlere baskı almak için kullanılır.
  • Wax-resin ribon : Kağıt bazlı ve bazı plastik bazlı etiketlere baskı almak için kullanılır.
  • Resin ribon : Plastik bazlı etiketlere baskı almak için kullanılır.
  • Hot-foil ribon : PE, PP gibi ambalaj malzemeleri üzerine baskı almak için kullanılır. Tarih kodlama ribonu olarak da adlandırılır.
  • Özel tekstil ribonu : Tafta, kurdela vb. ürünler üzerine baskı almak için kullanılır.

Ribonlu Barkod (Etiket) Yazıcı

Barkod yazıcı satın alırken ribonlu barkod yazıcı almakta her zaman fayda vardır. Eğer alacağınız / aldığınız barkod yazıcı ribonsuz ise; ilerleyen zamanlarda termal grubu haricinden uzun ömürlü bir etiket veya demirbaş etiketi gibi etiketler basmak istediğinizde; ribonsuz barkod yazıcı modeliniz ribon haznesi olması için bu tip etiketlere baskı yapamayacaktır.

Barkod Yazıcıya Ribon Nasıl Takılır?

Barkod yazıcıların tamamında, kasanın içerisinde o model barkod yazıcıya etiket / ribonun nasıl takılacağına dair bir bilgilendirme şeması yer almaktadır. Eğer bu bilgilendirme şeması yok ise; internetten barkod yazıcı marka ve modelinizi yazarak üretici firmasından gerekli bilgiyi edinebilirsiniz.

Ribonlu Etiket Nedir?

Ribonlu etiket tabiri aslında hatalı bir tabirdir. Burada bazı kullanıcılara göre “ribon ile baskı alınan etiket” bazılarına göre ise “ribona gerek kalmadan, kendinden termalli etiketler” kastedilmektedir. Bu durumda bir ürün alırken cihazınızın ribon haznesi yok veya ribon kullanmak istemiyorsanız; satın alacağınız etiket cinsleri “termal” grubundan olmalıdır. Örn: Eko Termal Etiket, Lamine Termal Etiket, PP Termal Etiket gibi..

Ribon Fiyatları

Ribon fiyatları; ribonun cinsine ve ölçüsüne göre değişmektedir. Ribon satan firmalar genellikle sipariş sırasında, hangi ribonu kullanacağınızı bilmiyorsanız; sizi yönlendirirler. Sitemizden satın alacağınız ribonlar hakkında bilgi ve destek için 02165990000 numaralı hattımızdan müşteri temsilcilerimize ulaşabilir veya yine aynı numaranın whatsapp hattına mesajınızı bırakabilirsiniz.