BLOG

Etiket Rulo İç (Masura) Çapı Nedir?

Masura / Kuka Nedir?

Masura, diğer adı ile kuka nedir? – Tahta, karton, plastik ve türevlerinden yapılan, genelde silindirik şekilde, üzerine şerit, iplik, etiket, kumaş vb. ürünler sarılan koni ya da silindir biçimindeki nesnedir. Kısaca metrajlı ürünlerin nizami bir şekilde istiflenmesi için yardımcı bir iç göbektir.

Firmamızda üretimini yaptığımız etiket ve ribonlarımızın tamamı masuralara satılmaktadır. Bu ürünlerin üretiminde kullanılan masuralar Dünya standartlarında 5 farklı ölçüde sunulmaktadır. Bu ölçüler aşağıdaki gibidir.

  • 0,5 inch = 12,7 mm iç çapa sahip
  • 1 inch = 25,4 mm iç çapa sahip
  • 1,5 inch = 38,1 mm iç çapa sahip
  • 2 inch = 50,8 mm iç çapa sahip
  • 3 inch = 76,2 mm iç çapa sahip

Bu ölçüler genellikle mm cinsinden belirtilmekte ve bazı ölçüler yuvarlatılmaktadır. Örneğin 12,7 mm yerine yarım inch, 25,4 mm yerine bir inch veya 25 ‘lik, 38,1 mm yerine 40 ‘lık, 50,8 mm yerine 50 ‘lik ve 76,2 mm yerine 76 ‘lık masuralar olarak isimlendirilmektedirler.

Masura Kuka Olculeri Barkodcarsi
Masura / Kuka Ölçüleri : İç Çap, Et Kalınlığı, Boy Nedir?

Kullanılan alana göre masuraların et kalınlıkları değişiklik göstermektedir. Havlu peçete, tuvalet kağıdı gibi ürünlerde masura et kalınlıkları 0,3 mm gibi düşük kalınlıkta iken; üretimini yaptığımız etiketlerde bu kalınlık ortalama 2 mm, ribonlarda ise 3 mm kadardır.

Masura / kuka boyları ise; sarılacak ürünün genişliğine ve sarım şekline göre değişmektedir. Etiket ve ribon ürünlerimizde bu boylar barkod yazıcı modelleri ve etiketlerin genişlikleri dikkate alınarak hazırlanmaktadır.

Pahlı Kesim, Yüksek Mukavemetli Masuralar Kullanmaktayız

Üretimini yaptığımız ürünlerin daha stabil sarılması, nakliye / kargo sırasında ürünün ezilmemesi için yüksek mukavemetli masuralar kullanmaktayız. Temiz kesimli, kılçıksız masuralarımız sadece etiket / ribonlarımızı korumakla kalmıyor, aynı zamanda barkod yazıcı cihazları içerisinde toz birikimini 4 kat daha azaltırken yazıcınızın ömrünü uzatmaktadır.

Bir yanıt yazın